Anasayfa / Öğrenci / Öğrenci İşleri / Burslar
BURS İMKANLARI
 


 Üniversitemiz , ÖSYM Yüksek Öğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu’nda yer alan tam ve kısmi burslu programlara yerleşme imkanları dışında, farklı kapsamlarda öğrencilerine burs imkanları sağlamaktadır. Başlıca burslar;
 
Tercih Bursu:
YGS/LYS sınavın sonucuna göre ücretli lisans programlarını ilk üç tercihi arasında yapan ve bu ilk üç tercihinden birine yerleştirilen öğrencilere, normal öğrenim süresince öğrenim ücreti üzerinden %20 oranında indirim yapılır.
 
Yöre Bursu:
Esenyurt’ ta asgari üç (3) yıl ikamet eden veya Esenyurt’ta bulunan liselerden mezun olan ve Üniversitemizin ücretli lisans programlarına (Kısmi burslu lisans programları hariç) ÖSYM tarafından yerleştirilen ve kesin kayıt yaptıran öğrencilere öğrenim ücreti üzerinden normal öğrenimleri süresince %30 indirim yapılır.
Arnavutköy, Avcılar, Başakşehir, Beylikdüzü, Büyükçekmece ve Küçükçekmece’de bulunan liselerden mezun olan ve Üniversitemizin ücretli lisans programlarına (kısmi burslu lisans programları hariç) ÖSYM tarafından yerleştirilen ve kesin kayıt yaptıran öğrencilere öğrenim ücreti üzerinden normal öğrenimleri süresince %20 indirim yapılır.
 
YGS/LYS Derece Bursu:
YGS/LYS puan sıralamasında (Dil puan türleri ve ek puan ile yerleştirilenler hariç) Türkiye genelinde dereceye giren, tam burslu lisans programlarını tercih ederek ÖSYM tarafından yerleştirilen ve kesin kayıt yaptıran öğrencilere 9 ay boyunca ve aylık olarak: ilk 100’e girenlere 2.500.-TL, 101 ile 500 arasına girenlere 2.000.-TL, 501 ile 1000 arasına girenlere 1.500.-TL, 1001 ile 2000 arasına giren öğrencilere 1.000.-TL nakit burs verilir.
 
Akademik Başarı Bursu:
Akademik başarı bursu, öğrencilerin üniversitedeki eğitim-öğretim süresi içinde takip ettikleri programdaki başarı durumuna göre bir eğitim-öğretim yılı için verilen burstur. Öğrencilere %10 ile %100 arasında burs imkanı sağlanır.
 
Çift Anadal / Yandal Bursu:
Üniversitemiz öğrencileri kontenjan dahilinde, çift anadal ve yandal programlarının kabul şartlarını sağlamaları halinde, kayıt yaptıracağı lisans programının normal öğrenim ücretinin %50’ si oranında burs verilir.
 
Dikey Geçiş Sınavı Bursu:
Dikey geçiş sınavını kazanarak üniversitemize kayıt yaptıran öğrencilere normal öğrenim süresi boyunca lisans eğitim-öğretim ücreti üzerinden %20 oranında indirim yapılır. Dikey geçişle gelen öğrenciler koşulları sağladıkları takdirde diğer burslardan da yararlanabilirler.
Üniversitemiz önlisans programlarından mezun olup dikey geçişle gelen öğrencilere, öğrenim ücreti üzerinden % 30 indirim sağlanır.
 
Yatay Geçiş Bursu:
Kurumlararası yatay geçişle Üniversitemiz önlisans veya lisans programlarına kayıt yaptıran öğrencilere, öğrenim ücretleri üzerinden %20 indirim sağlanır.
YGS/LYS sınavı sonucunda başka Üniversitelerin ÖSYS Kılavuzu’nda yer alan tam burslu veya kısmi burslu kontenjanlarına yerleştirilmiş öğrencilerden,  Üniversitemiz önlisans veya lisans programlarına kurumlararası yatay geçişle gelen öğrencilere, kayıt yaptırdıkları programın öğrenim ücretlerinin %50’ si oranında burs sağlanır.
 
Şehit ve Gazi Bursu:
Burs Komisyonu uygunluk kararı ile terör sonucu şehit düşen asker ve emniyet mensuplarının çocukları ile terör sonucu hayatını kaybeden diğer kamu mensuplarının çocuklarına bu durumlarını belgelemeleri şartı ile ödemesi gereken eğitim-öğretim ücreti üzerinden %25 oranında indirim yapılır.
Terör sonucu gazi olan asker ve emniyet mensuplarının çocuklarına, durumlarını belgelemeleri şartı ile ödemesi gereken eğitim-öğretim ücreti üzerinden %15 oranında indirim yapılır.
 
Kardeş Bursları:
Üniversitemizde öğrenim görmekte olan her bir kardeş veya eşlere eğitim-öğretim ücreti üzerinden %10 oranında ilave indirim yapılır. Kardeş indirimi öğrencilerin birlikte öğrenim gördüğü sürece geçerlidir.
 
Bir öğrenci ancak bir burstan yararlanır. Birden fazla burstan yararlanma hakkını elde edenlere ise en avantajlı olan burs tahsis edilir. Yukarıdaki burslardan yararlanma koşulları ile diğer burs imkanları için İstanbul Esenyurt Üniversitesi Burs Yönergesi ’ne bakınız.