Program Hakkında

 
Program Hakkında
Anestezi teknikerleri, anestezi uzmanı denetimindeki hastanın ameliyata hazırlanması ameliyat esnasında takibi, ameliyat sonrası uyandırılması ve stabil hale gelinceye kadar hastanın takibini yapmaktan sorumludur.

Amacımız, her türlü ameliyatta hastanın uyutulması için gerekli tıbbi yöntemleri anestezi uzmanının önerileri doğrultusunda uygulayarak, anestezi işlerinde hekime yardımcı olacak, etik kuralları benimsemiş, ekip çalışmasının önemini kavramış, bilgili ve becerikli teknik elemanlar yetiştirmektir.
 

Eğitim-Öğretim Sistemi
Anestezi Programında eğitim süresi içersinde öğrenciler; ders kurulları programı doğrultusunda eğitim almaktadır. Fizyoloji, anatomi, tıbbi terminoloji, farmakoloji, sistem hastalıkları, enfeksiyon hastalıkları gibi temel tıp bilimlerindeki eksiklikleri kapatılırken, Türk dili ve Atatürk İlkeleri ve İnkilap Tarihi dersleriyle birlikte ingilizce bilgilerini arttırmaktadırlar. Mesleki dersler olarak anestezi temel bakım ilkeleri ve uygulamaları sosyal aktiviteler ve seçmeli derslerle desteklenmektedir. 2. yıl stajlarını bir anestezi uzmanı denetiminde hastanelerin (Tıp Fakültesi Hastanesi, Devlet Hastaneleri, Özel hastaneler) ameliyathanelerinde yapmaktadırlar. Öğrenciler 1. sınıfta temel İngilizce eğitimi alırken 2. yıl mesleki ağırlıklı İngilizce eğitimi almaktadırlar. Öğrenciler, tıbbi etik ve deontolojik kurallara sıkı sıkıya bağlı, hasta haklarına saygılı her an her şartta verilen görevi yerine getirebilecek ruhsal ve fiziksel yapıya sahip kişiler olarak yetiştirilmektedir.

 

Mezunların İstihdam Olanakları
Eğitimini başarı ile tamamlayanlara "Anestezi Ön Lisans Diploması" ve "Anestezi Teknikeri" unvanı verilir. 

Ameliyatla tedavi yöntemlerinin gelişmesi ve özel hastanelerin çoğalması ile beraber  meslek elemanlarına duyulan ihtiyaç artmaktadır.

Anestezi teknikerleri, ameliyat yapılan her türlü sağlık kurumunda (devlet hastanesi, özel hastane, doğumevi, üniversite hastaneleri, özel klinikler vb.) rahatlıkla iş bulabilirler.

Kamu Personeli Seçme Sınavı'na (KPSS) göre ‘Sağlık Teknikeri’ olarak atanabilirler.
 

Dikey Geçiş Yapılabilecek Bölümler
Araştırmacı olmayı tercih eden mezunların dikey geçiş yapma olanağı bulunmaktadır. Dikey geçiş sınavı (DGS) ile “Hemşirelik”, “Acil Yardım ve Afet Yönetimi” ve “Hemşirelik ve Sağlık  Hizmetleri” lisans programlarına geçiş yapabilirler.