Lisans Bölümlerine Öğrenci Alımı

 


 

MERKEZİ YERLEŞTİRME İLE ÖĞRENCİ KABULÜ

Lise veya dengi bir öğretim kurumundan mezun olan öğrenciler, Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından düzenlenen, üniversiteye giriş sınavları sonrasında aldıkları puanla,  İstanbul Esenyurt Üniversitesi’nin bölümlerini tercih etmeleri ve bu bölümlerin herhangi birine yerleştirilmeleri durumunda üniversitemize kayıt hakkı kazanırlar.

 

 

ÖZEL YETENEK SINAVI İLE ÖĞRENCİ KABULÜ

ÖSYM tarafından düzenlenen Yükseköğretime Giriş Sınavında (YGS) baraj puanını geçen adaylar (150), belirlenen kontenjanlar çerçevesinde özel yetenek sınavı ile öğrenci kabul eden bölümlerimiz için, Üniversitemiz tarafından düzenlenen Özel Yetenek Sınavlarında, başarılı bulundukları takdirde üniversitemize kayıt hakkı kazanırlar.


 


EK YERLEŞTİRME İLE ÖĞRENCİ KABULÜ

Birinci yerleştirme sonucunda, herhangi bir yükseköğretim kurumuna yerleştirilmemiş adaylar; (Açıköğretim Fakültesi’nin kontenjansız programlarına yerleşenler hariç) Üniversitemizin birinci yerleştirme sonucu kontenjanı boş kalan bölümlerinin, taban puanına eşit veya daha yüksek puana sahip olmak kaydı ile üniversitemizi tercih edebilirler. ÖSYM tarafından Ek Yerleştirme ile Üniversitemize yerleştirilmeleri durumunda kayıt hakkı kazanırlar.

 DİKEY GEÇİŞ SINAVI İLE ÖĞRENCİ KABULÜ

Meslek Yüksekokulları ile Açık Öğretim ön lisans programlarından mezun olan öğrenciler, ÖSYM tarafından düzenlenen Dikey Geçiş Sınavları sonrasında aldıkları puanla Üniversitemizin ilgili bölümlerini tercih etmeleri ve bu bölümlere yerleştirilmeleri durumunda kayıt hakkı kazanırlar.


 

ÖN LİSANS MEZUNİYET ALANLARINA GÖRE DİKEY GEÇİŞ YAPILABİLECEK LİSANS PROGRAMLARI